Compare Foods Deals for 10/3 – 10/9

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:

Wednesday & Thursday only specials:
Beef Chuck Short Ribs  $2.99/pound

Deli Specials:  
Kretschmar Off the Bone Turkey Breast  $3.99/pound
FUD Turkey Ham  $2.99/pound
Queso Hondureño  $0.46.pound

White Potatoes, 5lb. bag  $1.79

Oranges  5 for $0.99

Avocados  $0.79 each

Lemons  4 for $0.99

Ice Berg Lettuce  $0.99 each

Kale or Mustard Greens  $0.79/pound

Sweet or Jumbo Yams  $0.39/pound

Slicing Tomatoes  $0.99/pound

Tomatillos  $0.69/pound

Miller Light, Budweiser, or Bud Light, 12 pack of bottles  $9.99

Jarritos Sodas, 1.5L  $0.99  lim. 4

Jumex Nectar Drinks, 12 pack of 11.3oz. cans  $3.99

Jumex Nectar Drinks, 3 pack  $0.89

La Costeña Green Sauce or Chipotle Sauce, 7.76oz.  $10/$6.00

Heavy Pork Spareribs  $0.99/pound

Compare Foods Deals for 7/25 – 7/31

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of stuff this week!

Wednesday & Thursday only specials:
Watermelon  $0.25/pound
Boneless Beef Fajita Steaks  $4.99/pound

Deli Specials:  
Bar-S Cooked Ham  $1.99/pound
Stella Mozzarella Cheese  $2.99/pound
Combo #1:  get all of the following for $3.99
    –  1/2 pound cooked ham
    –  1/2 pound white turkey breast
    –  1/2 pound American cheese

White Potatoes, 5lb. bag  $1.99

Green Cabbage  $0.33/pound

Avocados  $0.99 each

Limes  10 for $0.99

Mexican Zucchini  $0.69/pound

Kale or Mustard Greens  $0.69/pound

Cantaloupe  $2.00

Chayotes  $0.50/pound

Smoked Pork Neckbones or Ham Hocks  $1.39/pound

Boneless Beef Chuck Roast  $2.99/pound

Boneless Beef Chuck Steaks  $3.99/pound

Boneless Pork Sirloin Chops  $1.99/pound

Whole Pork Picnic (Shoulders)  $1.29/pound

Frozen Matlaw’s Flounder, Pollock, Tilapia, or Cod Fillets, 4oz.  5 for $5.00

Better Value Frozen Waffles, Homestyle or Blueberry, 9.8oz.  $1.00

Mama Rosa’s Pepperoni Pizza, 5.75oz.  $0.99

Morning Fresh Margarine, 8oz.  $0.50

La Moderna Pastas, 7oz.  3 for $1.00

Gamesa Animalitos Animal Crackers, 17.6oz.  $0.99

Jumex Nectars, 33.8o.  4/$5.00

Arbor Mist Wines, 750mL  $3.99

Better Value Bath Tissue, 4 regular rolls  $0.75

Better Value Paper Towels, single rolls  $0.50

Top Flight Index Cards, 100ct.  $0.50

Academix Eraser Combo Pack, 6ct.  3 for $1.00

Academix Eraser Caps, 30ct.  $0.50

Academix Transparent Tape  $0.50

Compare Foods Deals for 7/18 – 7/24

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of stuff this week!

Wednesday & Thursday only specials:
Bananas  $0.49/pound
Boneless Chicken Breast Cutlets  $1.79/pound

Russett Potatoes, 5lb. bag  $1.99

Roma Tomatoes  $0.79/pound

Collard Greens  $0.59/pound

Pineapple $2.59 each

Red Radishes  $0.79/bunch

Peaches  $0.89/pound

Chicken Leg Quarters  (10 lb. bags)  $0.69 ( ~ $7.00/bag)

Whole Pork Spare Rib  $1.99/pound

Purkey Turkey Breast  $1.99/pound

Hormel Cooked Ham  $1.99/pound

Smithfield German Bologna  $1.99/pound

American Cheese  $2.49/pound

Roger Wood Smoked Sausage, Polish, or Hot & Spicy, 24oz.  $2.99

Fisher Mellwood Bacon, 12oz.  $1.99

Cottage Brand Bacon, 12oz.  $1.99

Compare Foods Deals for 7/11 – 7/17

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of stuff this week!

Wednesday & Thursday only specials:
Bananas  $0.49/pound
Beef Chuck Short Rib  $2.99/pound 

Whole Watermelon  $0.29/pound

Tomatillos  $0.69/pound

White Potatoes, 5lb. bag  $2.19

Cilantro  $0.59/bunch

Carrots, 1lb. bag  $0.59

Slicing Tomatoes  $0.99/pound

Jumbo White Onions  $0.49/pound

Wax Yucca  $0.69/pound

El Ideal Frozen Yuca, 5lb. bag  $3.99

HyTop or FreeRun Iodized Salt, 26oz.  3/$1.00

Boneless, Skinless Chicken Breast Cutlets  $1.99/pound

Fresh Baking Hens (Fowl), small or large  $1.29/pound

Turkey Wings, Drumsticks, or Necks  $1.79/pound

Frozen Turkey Wings, Drumsticks, or Necks  $1.19/pound

Fresh Ground Chuck, 80% lean  $2.79/pound

Boneless Beef Top Sirloin Steaks  $3.99/pound

Jamestown Roll Sausage  2/$3.00

Rogerwood Sausage Dogs, 14oz.  4/$5.00

Valleydale Old fashion Hot Dogs, 12oz  $0.98

Branding Iron Sliced Bacon, 12oz.  2/$3.00

PET Brand Banana Pops, or Assorted flavor pops, 12ct.  $1.50

PET Ice Cream Sandwiches, 6ct.  3/$5.00

Shred-Mate Ched-O-Mate, 6oz.  $1.00

Sandwich-Mate Cheese Singles, 8oz.  $0.79

Libby’s Vienna Sausages, 5oz.  2/$1.00

Corona Beer, 12k. bottles  $12.99

Compare Foods Deals for 7/5 – 7/10

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of stuff this week!

Thursday only special:
Bananas  $0.49/pound
Boneless Beef Fajita Steaks  $4.99/pound 

Jalapeños  $0.59/pound

Cello Lettuce  $0.99 each

Russet Potatoes, 5lb. bag  $1.99

Pineapple, whole  $2.49 each

Celery  $0.89/bunch

Golden Delicious Apples  $1.29/pound

Fresh Express Garden Salad, 12oz.  $0.99

Guerro’s Corn Tortillas, 4.58lbs.  $2.59

Castleberry, or Bunker Hot Dog Chili, 10oz. can  2/$1.00

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gelatin, 4pk.  5/$5.00

Jumex Coconut Juice, 10.5oz. cans  10/$6.00

Jumex Nectar Drinks, 11.3oz. cans  2/$0.99

Jumex Nectar Juice Pouches, 67.6oz. box  $2.99

Jumex Nectars, 2L  $1.99

Star’s Chicken Salad or Pimento Cheese Spread, 6.5oz.  5/$5.00

Victoria Beer, 12pk. bottles  $11.99

John Morrell Roll Sausage  5/$5.00

FUD Queso Fresco, 24oz.  $4.49

Stella Provolone Cheese  $3.39/pound

Purkey Turkey Brand Ham  $2.79/pound

Purkey Turkey Brand Pastrami  $2.99/pound

Kretschmar Virgina Ham, honey or smoked  $3.79/pound

Sea Best Tilapia, Cod, or Flounder Fillets, 1 pound bag  $3.99

Frozen Baby Back Pork Ribs  $3.99/pound

Butcher’s Best Pork Spare Ribs, twin pack  $1.79/pound

Bone-In Pork Chops  $1.99/pound

Bone-In Center Cut Pork Chops  $2.79/pound

Compare Foods Deals for 6/27 – 7/4

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of stuff this week!

Wednesday & Thursday only special:
Bananas  $0.49/pound
Boneless Chicken Breast Cutlets  $1.79/pound 

Deli Combo Specials – pick between 2 options:  $4.99
                     Option1:                                                Option 2:
1/2 pound cooked ham                            1/2 pound hard salami     
1/2 pound American cheese                   1/2 pound Swiss cheese
1/2 pound white turkey breast                 1/2 pound turkey ham

Collard Greens  $0.33/pound

Green Cabbage  $0.33/pound

Watermelon, whole or half  $0.25/pound

Yellow Onions, 3lb. bag  $1.29

Zucchini  $0.69/pound

Peaches  $0.79/pound

Mangoes  $0.79 each

Oranges, 4lb. bag  $2.49

Limes  10 for $0.99  (do not have to buy 10 for price)

Gwaltney Sliced Bacon, 12oz.  $2.00

Whole Pork Spare Ribs  $1.99/pound

Sliced Pork Spare Ribs  $2.59/pound

Fresh Bone-In Split Chicken Breasts  $1.39/pound

Bone-In Beef Chick Steaks  $2.99/pound

Semi-Boneless Chuck Steaks  $3.59/pound

Juanita’s Hominy Beans, 6 lb. can  $2.99

La Moderna Assorted Pastas, 7oz. bags  3 for $1.00

Coronoa Beer, 12pk. bottles  $11.95

Compare Foods Deals for 6/13 – 6/19

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:
Lots of yummy stuff this week!

Wednesday & Thursday only special:
Bananas  $0.49/pound
Boneless Chicken Breasts  $1.99/pound 

Collard Greens  $0.33/pound

Tomatillos  $0.69/pound

Red Delicious Apples  $0.89/pound

Russet Potatoes, 5lb. bag  $1.99

Romaine Lettuce  $0.99 each

Peaches  $0.89/pound

Wax Yuca Root  $0.69/pound

Whole Watermelon  $3.99 each

Gwaltney Sliced Bacon, 12oz.  $2.00

Armour Hot Dogs, 12oz.  $0.89

Fresh Chicken Thighs or Drumsticks, jumbo pack  $1.09/pound

Fresh Bone-In Chicken Breasts  $1.99/pound

Fresh Whole Pork Picnic Shoulder  $1.29/pound

Lay’s Potato Chips, 10oz. – 10.5oz.  Buy One Get One Free (price not listed)

Luck’s Brand Pinto, Great Northern, Black, Mixed or Assorted Beans, or Blackeye Peas,
15oz. cans  10/$6.00

Libby’s Canned Vegetables, 14.5oz – 15oz.  (excludes Sweet Peas)  10/$6.00

Morning Fresh Farms Sweet Tea, 1 gallon  $1.50

Pampa Lemon Juice, 1 liter  $0.99

Compare Foods Deals for 6/6 – 6/12

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:

Wednesday & Thursday only special:
Bananas  $0.49/pound
Boneless Beef Steaks  $4.99/pound 

Jalapeños  $0.59/pound

Haas Avocados  $0.79 each

Pineapples  $2.49 each

Cello Oranges, 4lb. bag  $2.49

Sweet Potatoes  $0.49/pound

Kale/Mustard Greens  $0.79/pound

Chayotes  $0.49

Cuervito Morado Queso Fresco, 12oz.  $2.00

Great Lakes American Cheese  $2.99/pound

Hormel Cooked Ham  $1.99/pound

Kahn’s Beef Bologna  $2.99/pound

Perdue White Turkey Breast  $2.49/pound

Tilapia, Cod, or Flounder Fillets, 1 lb. bag  $3.99

Compare Foods Deals for 5/30 – 6/5

Here is what I consider to be the best deals for the week at Compare Foods:

Roma Tomatoes  $0.69/lb.

Fresh Collard Greens  $0.33/lb.

Bananas  $0.49/lb.  (2-day sale 5/30 & 5/31)

Peaches  $0.99/lb.

Onions, 3lb. bag  $1.39

Jumex Coconut Juice, 10.5oz cans  $0.60

Beef Chuck Short Ribs  $2.99/lb.  (2-day sale 5/30 & 5/31)

Dan’l Boone Country Ham Trimmings, 5.33oz.  $1.00

John Morrell Sausage Roll, 12oz.  $1.00

Frozen Flounder, Pollock, Tilapia, or Cod Fillets, 4oz.  $1.00